Lecke 2 – A tizenkettes rendszerek
Nos, tudunk már a MAG nullpontiságáról, a benne rejlő egységről, kettősségről és hármasságról! Tudhatunk a benne rejlő mindenségről is. Mindezek benne vannak a MAG hármas alap modelljében, amint láthattuk.
Ideje megtudnunk, hogy ebben az alapmodellben, ami az idők felett és tereken túl lebeg, benne foglaltatik az egész idő és a tér. Méghozzá egy tökéletes rendben. Vagyis a hármas kód magában hordozza a teljes teremtés lehetőségét és rendszerét. A MAG hármasságában benne rejlik az idő hármassága: a jelen, múlt és jövő. A MAG MAGjában rejlő kettősség pedig természeténél fogva megkettőzi magát, és néggyé lesz: ez a térbeli világ négy oszlopa: a négy irány, a négy égtáj. Ami nem más, mint a négy elem: tűz és víz, föld és lég.
A MAG hármasa találkozik az elemek négyesével, és együtt 12 részt hoznak létre. Ezt a tizenkettes alaprendszert nevezzük úgy, hogy MAGURA. Ahogy minden, ami 3, az MAG-szerű, ugyanúgy minden, ami 12, az MAGURA-szerű. Ez tehát egy természeti rendszer, egy kozmikus rendszer, egy tökéletesen szakrális, isteni rendszer, és egy tökéletesen emberi rendszer is – egyszerre!
Érezd-gondold végig a 3×4 azaz 12 minőséget:
Természetesen a hármasokat és a négyeseket be lehet helyettesíteni bármely más szakrális hármasra és négyesre! A hármas tehát lehet anya-atya-gyermek, érzelem-gondolat-tett, a négyes lehet a négy égtáj vagy a négy dimenzió is (három térbeli és egy időbeli).
A MAGURA olyan, mint egy virág: a közepe a kiindulópont, körülötte a belőle kiáradó szirmok: pontosan tizenkettő. Ez a világ-virág. Lásd, ahogy a MAG hármassága, a lélek-szellem-test, a piros-fehér-zöld szorozva a négy elemmel, a tűz-víz-levegő-földdel létrehozza a tizenkettőt:
Ugye látod, hogy a piros-fehér-zöld fehérje itt kék. Miért használjuk most a kéket a szellemi terület jelölésére? A színes, érzékelhető fény a fehér fényből alakul ki, és alapvetően piros-kék-zöld tartományú! Ezért itt, ennél a differenciáltabb rendszernél már célszerűbb, ha fehérként gondolunk a MAGra mint nullpontra, és kékként ábrázoljuk a szellemet. A kokárdánk piros-fehér-zöld hármasa tehát ugyanaz a MAGnál, mint a piros-kék-zöld a MAGURÁnál, hiszen a fehér és a kék egyaránt a szellemi minőséget jelölik. A piros, kék és zöld a 3 alapszín. Ez a 3-komponensű fény tehát találkozik az élet 4 alapelemével, és 12 mellékszínre bomlik:
Mikor egy 12-es rendszerrel találkozunk, az mindig az egyetemességet és teljességet, egységet és összetartozást jelenti és képviseli. A tizenkettesség ugyanakkor az örök élet: örök állandóság és örök dinamizmus. Ez is paradoxon, önellentmondás. Nem a racionális tudatoddal, hanem a lelki képességeiddel és szuperintelligenciáddal tudsz hozzáférni. A 12 állandósága: a teremtett világ és a beavatott ember 12 oldala, szempontja, arca. A 12 dinamikája: a teremtés és a beavatás 12 lépése. (Utóbbit a Beavató út című leckében fogjuk részletesen megnézni.)
A MAGURA ugyanaz, mint MAGERŐ és MAGÓRA: szó szerint a MAGból kiáradó, óra-szerű, 12-es osztatú erő rendszere. A világ, az Isten, az ember tizenkét alrésze. Kibontja a MAGot, körbejárja az idő, a Nap, az emberi személyiségfejlődés lehetőségeit. Ez a 12 egyetemes Alapminőség, avagy az Egyetemesség 12 alapminősége. Egy teljességgel szakrális formula, Isteni működés, ami a kozmoszban, a természetben, az emberi lélekben és történetekben egyaránt főszerepet játszik. Ismerjük meg behatóan a tizenkettes rendszereket, nézzünk meg néhányat közelebbről!
- Az Idő
Leginkább kézenfekvő az idő. Lásd a Nap napi útját: 12 órán vonul keresztül, 1-től 12-ig, naponta kétszer, déltől éjfélig, és éjféltől délig. Lásd az órát, fali vagy karórát, ahol a nagy mutató bejárja az idő 12-es útját.
1 óra, 2 óra, 3 óra, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 és 12 óra. MAG-ÓRA: MAGÓRA: MAGURA.
- A 12 hónap
Lásd a Nap éves útját: 12 hónapon vonul keresztül, januártól decemberig.
Január, Február, Március, stb.
- A zodiákus
A Nap égi útja határozza meg számunkra a csillagos eget: a zodiákus 12 fő állatövi jegyét. Ezek pedig:
Bak, Vízöntő, Halak |
Kos, Bika, Ikrek |
Rák, Oroszlán, Szűz |
Mérleg, Skorpió, Nyilas |
Ez 12 archetípus vagyis alap jegy: az emberi lélek, az élet, a természet és az istenség 12 alap aspektusa.
De itt már bonyolódik is a rendszer, mert megjelenik az az ősi titok, hogy van plusz kettő beavató jegy az égen: az Orion és a Kígyótartó. Ha a 12 a világ-virág 12 szirma, akkor micsoda ez a két további erő? Az Orion maga a nullponti MAG. Az állandóság. A Kígyótartó pedig a beavató út. A változás. Vagyis ez a plusz két jegy szorosan összefügg a tizenkettővel, mégis más dimenziót, más látószöget képviselnek. Az első jele a hármas MAG modell, a második jele a spirál. Mindkét jegy a magasabb szférába vezet: a Napútról ezeken a kapukon át lehet eljutni a Tejútra: a Telj-útra vagyis a Teljesség útjára – innen és túl a zodiákus tér-idején.
- A napházak
A születési horoszkópunk 12 háznak nevezett részre oszlik. Ez a 12 mező a csillagos ég illetve személyes életünk 12 területét jelöli. Az határozza meg az egyéni képletünket, hogy születésünk pillanatában az ég mely házban a Naprendszer mely bolygói tartózkodnak éppen. Íme egy rövid felsorolás, mely házak mit is képviselnek:
- ház Kos-jellegű: a tudatos, cselekvő Én, egyéniség, önérvényesítés, ébredés, felismerések, elindulás, adottságok és képességek, viselkedés, megjelenés, életerő jelölője;
- ház Bika-jellegű: termékeny energiáink, biztonság, stabilitás, megélhetés, pénz, anyagi javak, tehetség, önállóság, önbizalom; bizonyosság a kézzel foghatóban;
- ház Ikrek-jellegű: hétköznapi szellemiség, szellemi és kommunikációs készségek, önkifejezés, kisebb utazások, tanulmányok, gyakorlati intelligencia, megismerés, megértés, megértetés;
- ház Rák-jellegű: haza, család, gyökerek, alapok, ahonnan jövünk, amire építhetünk, otthon, bázis, élettér;
- ház Oroszlán-jellegű: önálló teremtés, alkotás, kreativitás, örömök, életöröm, élvezetek, szerelem, szexualitás, gyerek, vágyak és elképzelések megvalósítása, szórakozás, kalandok;
- ház Szűz-jellegű: mindennapi és karmikus munka, rutin, szolgálat, kollégák, rend, rendszer, kötelesség, egészség, vállalások, nemes szolgálat, misszió, javítás, önmunka;
- ház Mérleg-jellegű: külvilággal való kapcsolódás, azáltal önmegismerés, társulás, párkapcsolat, vonzás, viszonyok, társadalom, külvilág, nyilvánosság;
- ház Mérleg-jellegű: külvilággal való kapcsolódás, azáltal önmegismerés, társulás, párkapcsolat, vonzás, viszonyok, társadalom, külvilág, nyilvánosság;
- ház Nyilas-jellegű: magasabb szellemi törekvések, megértés, kommunikáció, bölcsesség, igazság, erkölcs, szellemi távlatok, nagyobb utazások és külföld, választott és felsőfokú tanulmányok, tanítás;
- ház Bak-jellegű: világi érvényesülés, hivatás, küldetés, életcél, karrier, ambíció, célok, siker, népszerűség, hatalom, életünk irányítása, megoldás, fejlődés;
- ház Vízöntő-jellegű: szabadság és függetlenség, reform törekvések, vágyak, tervek, közösségi-társasági élmények, barátok, segítők, pártfogók, közösségek; egyéni és kollektív karmikus megtisztulás;
- ház Halak-jellegű: befejezés, lezárás, összegzés, felismerések., korszakváltás, megpihenés, erőgyűjtés, mély belső alkotás, rendeződés, rejtett, tudatalatti, mély lelki élet.
- A 12 törzs
A bibliai hagyomány Izrael 12 törzséről beszél. Ezek alapító atyái, Jákob pátriárka azaz ősatya 12 fia (és a jelképeik):
Ruben (jelképe: mandragóra), Simeon (város), Lévi (papi jelvény), Júda (oroszlán), Dán (mérleg), Naftáli (szarvas ünő), Gád (sátor), Áser (olajfa), Isszakhár (szamár), Zebulon (hajó), József (búzakalász) és Benjamin (farkas).
A hivatalos történelemtudomány sem tagadja: „A 12 (vagy 6) törzsből álló uniókat más népek is ismerik (Kis-Ázsiában, Olaszországban és Görögországban), és a tudományban görög szóval amfiktioniának nevezik őket. Az amfiktiónia egy központi szentély körül levő városok szövetsége a szentély tiszteletére és védelmére.” Ez visszautal arra, hogy a 12 középpontja vagyis nullpontja: a MAG! És hogy a 12 valójában a MAG tiszteletére és védelmére van.
Ilyen szövetségek „általában egy közös kultuszközpont körül alakultak ki, és számszerű felépítésük stabil volt. Tehát, ha az egyik törzs kilépett az unióból, vagy egy másik törzs befogadta, akkor a 12-es számot megőrizték vagy az egyik törzs kettéválásával, vagy egy új törzs befogadásával az unióba.” Ugyanez történt a 12 apostol esetében is, miután Júdás kiesett, a helyébe közös választással Mátyás került.
„Izráelben elsősorban egy szent tárgy, a szövetség ládája volt a középpont, mivel a ládát úgy tekintették, mint egy jelképes trónt, amelyen láthatatlanul jelen van Jahve, Izráel Istene (2Móz 25,22; Jer 3,16k).” Ilyen jelképes trón volt a magyar Luca-szék is, ahol az ős-Istenanya, Luca vagy Ilona trónolt. Mivel az Istenanya-kultusz jóval régebbi, mint a patriarchátus, feltételezhetjük, hogy Izrael teljes törzsi hagyománya a MAGos őshagyományból származik, annak egy késői mutációja. (Azért mutáció, sőt plágium, mimikri és degeneráció, nem pedig variáns, mert kisajátítja, meghamisítja és lerontja az őshagyományt – anélkül, hogy a forrására és nagyobb összefüggésére visszautalna sőt azt tiszteletben tartaná.)
Amikor 12 törzsről és közös középpontjukról, közös Istenükről van szó, valójában a teljes emberiség 12 törzséről és egyetlen középpontjáról, egyetlen Istenéről és törvényéről: a MAGról van szó. Erre visszatérünk a következő leckében.
- 12 olimposzi főisten
A különböző korokban összesen tizenhét különböző istent tiszteltek az olimposziak között, de egy adott időben számuk sohasem haladta meg a tizenkettőt. Az 12 legfőbb istenség:
Zeusz, Héra, Poszeidón, Aphrodité, Héphaisztosz, Apollón, Hermész, Démétér, Artemisz, Pallasz Athéné, Arész és Hesztia.
Minek voltak ők az istenei?
- Zeusz a legnagyobb és leghatalmasabb isten, az olümposzi istenek karának vezetője, az időjárás, a mennydörgés és a villámok istene
- Héra Zeusz felesége, az istenek királynője, a menny és a csillagok, a házasság és a hűség istennője
- Poszeidón – aki Hadésszal – Zeusz után a legnagyobb tisztelettel övezett isten a tengerek, folyók és források, az árvizek és földrengések istensége
- Aphrodité a szépség és a szerelem istennője
- Héphaisztosz a tűz istene, a szakszerűség, a művészi kidolgozás és fegyverművesség megszemélyesítője az istenek kovácsmestere
- Apollón a jövendölés, a fény, a zene, a gyógyítás – a betegség és az orvoslás – valamint az íjászat istene
- Hermész az útmutatás, a jóslás, a vigasz és az újjászületés, az utazás, a pásztorkodás istene, a tolvajok patrónusa és az istenek hírnöke
- Démétér a föld termékenységének istennője, a mezőgazdaság védnöke, nagylelkűsége táplálja az embereket
- Artemisz a vadászat istennője, az állatok, a vadon és a fiatal lányok patrónája
- Pallasz Athéné a bölcsesség istennője, az erő, a kézművesség (különösen szövés, fazekasság és ácsmesterség), a belső szépség, műveltség és a harc megtestesítője
- Arész a háború és a vérontás istene
- Hesztia az otthon, a család és a szív istennője, valamint az olümposzi láng őrzője
- A 12 apostol
A hagyomány szerint Jézus 12 közvetlen követője:
Péter és János, Jakab és András, Fülöp és Tamás, Bertalan és Máté, Jakab, Simon, és Júdás, a Jakab fia és Júdás, az Iskarióti.
Már említettük, hogy a 12-nek mindig meg kell lennie, ki kell telnie. Ezért miután Júdás a Biblia szerint elárulta az Urat, fölakasztotta magát és meghalt, az apostoloknak új tagot kellett választaniuk maguk közé, hogy kiteljen a 12-es rendszer: ő volt Mátyás. Talán nem véletlen, hogy Mátyás apostolkirályunk az ő nevét hordozza.
Elgondolkodtató, mennyire nem ismerjük az apostolok által hordozott archetipikus minőségeket. Kézenfekvő és szükségszerű, hogy azt a kozmikus középponti MAG minőséget, amit Jézus képviselt, 12 szintén kozmikus MAGURA minőség vegye körbe. Bizonyára minden egyes apostol a zodiákus 1-1 szegmensét képviselte, jellemük, szerepük és életútjuk által. Jó lenne ezeket pontosabban ismerni. Sőt, valaki teljes egészében hiányzik a képből. Először is Jézus női párja, a Magdalai Mária. Másodszor Jézus édesanyja, Adiabene Mária, a Szűz Mária. A magyar Szent Koronán is eredetileg a Szűz Anya képe volt hátul. Vagy a Magdalai Máriáé? De a Szent Koronán a fönt kiemeltek mellett (és a nem-kiemeltekkel szemben) ott van még Pál is, mint apostol! Ki ő? Miért nem egyértelmű és egységes a rendszer? Miért válik el a kánon és a rejtettigazság? Miért nevezi a hagyomány a magyar királyt apostolkirálynak, míg a pápa csak apostoli? Mindezekre is hamarosan fény derül.
Azt is érdemes itt megfigyelni, hogy a mester, Jézus Krisztus a „plusz-egy” az asztalnál, ahol 12 tanítványa ül körben: és ő maga a Nullpont is egyben! Az utolsó és az első. A cél és a forrás. Hiszen belőle indul ki az apostolok köre. Ő a középpont. Ő a 12 forrása, a MAGURA forrása: MAGa a MAG URA!
- A kerekasztal lovagjai
Arthur király legendaköre nem csupán legenda. Egyrészt Jézust és apostolait követték tudatosan a rendjükkel, másrészt a rend MAGától, mágikusan is így alakult, hiszen ők is egy teljességet képviseltek! A lovagok száma szigorúan és alapvetően 12. De a különböző forrásokban ez a szám változik, nagyon eltérő, 12-től egész 1600 lovagig terjed. (Ebből látszik, hogy itt már a mítoszértelmezése problémákba ütközik, ahogy megjelennek a különböző, valóságtól egyre jobban elrugaszkodott európai krónikák és politikák.) A legfontosabb lovagfigurák:
Arthur király, Lancelot, Percival, Kay, Galahad, Bors és Gawain.
Továbbá: Degore, Bedivere, Tristan, Brunor, Hector.
Az Arthur-legendakörnek nemcsak MAG, hanem konkrét magyar vonatkozása is lehet. Arthur (ejtsd rendesen angolosan: Athö) valószínűleg nem más, mint Atilla. Lancelot (ejtsd: Lánszló) pedig: Szent László. A királynő pedig, akinek egyes krónikák szerint külön lovagi rendje volt (benne Lancelot és Gawain), Guinevere (ejtsd: Guinivér): magyarul Gyöngyvér. Nem fantasztikus? Kik ők valójában, és miről szól valójában az Arthur-legendárium? Úgy tűnik, egy korokon és helyszíneken átívelő nagy tabló, amely a legfontosabb erényeket ábrázolja, azoknak ad arcot, nevet, karaktert és sorsot. De a lényeg, hogy egy archetipikus rendszerről van szó, ami a történelemben is megmutatkozik és feláll. Amikor pedig egy ilyen szakrális, kozmikus rendszer MAGától feláll a Földön, annak MAGosabb oka és célja van.
- A személyiség jegyei avagy életszerepeink
A mítoszelemzők és a pszichológusok is rájöttek, hogy vannak bizonyos archetípusok, belső alapminőségek, amelyek mindannyiunk lelkét, személyiségét és életét meghatározzák. Méghozzá szám szerint 12 ilyen van. Ezek:
hétköznapi, ártatlan, szerető, gondoskodó |
lázadó, felfedező, bölcs, bolond |
művész, mágus, hős, uralkodó |
Nem véletlen, hogy 3 sorba és a MAG színeibe rendeztem őket. Mit gondolsz, miért? Így is lehet látni:
További 12-esek jelennek meg más területeken is. A történelemben például ott van Petőfi Sándor 12 pontja: az 1848-as márciusi forradalom politikai célkitűzése, a magyar szabadság és függetlenség 12 feltétele. A vallás és filozófia is számtalan 12-essel dolgozik, például az iszlám misztikus szufizmus a Tudók Napjának 12 ágáról beszél. A zenében ott van a kromatikus hangsor 12 fokú skálája, ami a hangközöket foglalja magába egytől tizenkettőig. A keresztény ikonográfiában Szűz Máriának, a Világ Királynőjének koronája is 12 csillagból áll.
Sorolhatnánk a mítoszokban, mesékben szereplő tizenkettőket is: 12 fejű sárkány, 12 nővér, 12 fivér…
Nézz utána, keress további tizenketteseket! Hasonlítsd össze, állítsd analógiába őket! A legérdekesebb, ahogy a sok-sok tizenkettes rendszer analógiába, azazmegfelelésbe áll. Az azonos rendszer összeköti a sokféle világot, terület, műfajt, ami mind 12-es, és ezek egymásra vetülnek: valóban reflektálnak egymásra, segítik, erősítik, gazdagítják egymás megértését, megítélését és megélését.
Ezekben a 12-es rendszerekben úgy tűnik, a cél a 12 különböző minőség megélése. Vannak azonban olyan 12-esek, ahol már világossá válik, hogy van egy túlsó cél, ahová a 12-n keresztül igyekszünk eljutni. Ahol a 12 nem a cél, hanem az út a célhoz. Úgy is nézhetjük, hogy a cél maga a forrás, az ős-ok amiből a 12 ered, amiből az egész 12-es „bonyodalom”, az út születik. A beavató útról szóló leckében fogjuk ezeket részletesen megnézni. A 12 kiemelten szakrális szám, a 12-es rendszer szakrális rendszer: vagyis Szent: jó, igaz és szép, arányos,
hasonlatos az Istenhez.